10 najpiękniejszych bibliotek świata – galeria

Projekty miejsc publicznych, jakimi są chociażby biblioteki, to zazwyczaj architektoniczne perełki. Zachwycają bryłami budynków, wzornictwem, pięknem wykończenia, przemyślanymi i praktycznymi rozwiązaniami. Jako, że jesteśmy miłośnikami zarówno dobrej architektury, jak i dobrej książki, to postanowiliśmy przygotować krótki subiektywny przewodnik po najpiękniejszych wnętrzach bibliotek z całego świata. Zapraszamy.

10 najpiękniejszych bibliotek świata – galeria

 

1. The Biblioteca Vasconcelos, Meksyk

Otwarta w 2006 roku „megabiblioteka” została zaprojektowana przez cenionego meksykańskiego architekta Alberto Kalacha. Licząca 38 000 m² powierzchni biblioteka znajduje się w północnej części stolicy Meksyku i jest dedykacją dla słynnego filozofa i wieloletniego dyrektora Biblioteki Narodowej w Meksyku – José Vasconcelosa. Aranżacja biblioteki urzeka swoim surowym i industrialnym stylem, intryguje niecodziennymi konstrukcjami, które sprawiają, że poszczególne regały wręcz wiszą w powietrzu.

 

Aranżacja Biblioteki w Meksyku - Gabriel Orozco (CC3.0)

foto: Gabriel Orozco / wikipedia.org (CC3.0)

 

2. Phillips Exeter Academy Library, Exter, Stany Zjednoczone

Nowoczesna, utrzymana w loftowym klimacie łączącym dwa przeciwstawne materiały: naturalne drewno i industrialny beton – biblioteka stworzona na zamówienie prywatnej szkoły Phillips Exter Academy ze Stanów Zjednoczonych. Projekt powstawał przez 7 lat (1965-1972) pod ręką  znanego amerykańskiego architekta Louisa Kahn’a. Mimo ponad 40 lat aranżacja biblioteki urzeka nowoczesnością i otwartym podejściem do projektowania przestrzeni publicznej.

 

Phillips Exeter Academy Library, Exter, Stany Zjednoczone

Jamie Li / flickr.com (CC)

 

3. Biblioteka Narodowa, Paryż, Francja

Klasyka wśród aranżacji bibliotek publicznych –  ogromna przestrzeń, bogate wzornictwo i łącznie blisko 400 km półek na zbiory książkowe. Główny gmach Biblioteki Narodowej mieści się przy Rue de Tolbiac, a jego projektantem jest francuski architekt Dominique Perraulta. Projekt, który stworzony został 1996 roku (rok później otrzymał nagrodę Miesa van der Rohe) silnie nawiązuje do klasycyzującej stylistyki, i łączy w sobie trzy materiały: beton, metal i szkło, które tworzą razem spójną, harmonijną całość.

 

Biblioteka Narodowa, Paryż, Francja

franckbohbot.com

 

4. Biblioteka miejska, Stuttgart, Niemcy

Powstała w 2011 roku Biblioteka miejska w Stuttgarcie i jest ucieleśnieniem niemieckiego charakteru – precyzja, harmonia,  porządek i czystość. Budynek oparty na bryle sześcianu, stworzony przez południowokoreańskiego architekta Eun’a Young Yi, czaruje jasnością (tu niemal wszystko oprócz książek jest w kolorze białym) i konstrukcyjną konsekwencją, przywołując na myśl stylistykę minimalizmu wplecioną w – nieunikniony przy tego typu przestrzeniach publicznych – loftowy charakter.

 

Biblioteka miejska, Stuttgart, Niemcy

behance.net

 

5. Library Of Humboldt University, Berlin, Niemcy

Skoro już znajdujemy się w Niemczech, to warto też zajrzeć do berlińskiej biblioteki Uniwersytetu Humboldta. Zaprojektowana przez mieszkającego w Berlinie architekta Maxa Dudlera, znanego z umiejętności łączenia szwajcarskiej precyzji i minimalizmu z racjonalnym i użytkowym projektowaniem przestrzeni, biblioteka urzeka regularnością wzorów i eleganckim wykończeniem ścian w drewnie.

 

Aranżacje bibliotek świata - Library Of Humboldt University, Berlin, Niemcy

foto: Christian Beirle González / reddit.com

 

6. Trinity College Library, Dublin, Irlandia

Największa biblioteka w Irlandii. Jej początki sięgają końca VI w. Założycielką tej wyjątkowej biblioteki była angielska królowa Elżbieta I. W przeciągu stuleci wielokrotnie rozbudowywana i powtórnie aranżowana, m.in. przez architektów: Thomasa Burgh’a oraz zespół Benjamina Woodwarda i Sir Thomasa Deane’a. We wnętrzach czuć wyraźnie pazur historii – wszechobecne drewno, głęboki brąz, bogate zdobienia. Klasyka w czystej postaci.

 

Najpiękniejsze biblioteki świata -Trinity College Library, Dublin, Irlandia

rostad.com

 

7. Vennesla Library, Vennesla, Norwegia

Dla miłośników nowoczesnego designu i nieszablonowych rozwiązań w projektowaniu budynków i wnętrz „powstała” biblioteka miejska Vennesla w Norwegii.  Budynek zaprojektowany przez pracownię Helen&Hard otwarto w 2011 roku. Charakteryzuje się typowym dla skandynawskiego wzornictwa połączeniem naturalnych materiałów i prostych form. Aranżacja oświetlenia wewnątrz biblioteki sprawia, że z zewnątrz budynek przypomina swoiste wejście do jaskini.

 

Nowoczesna biblioteka - Vennesla Library, Vennesla, Norwegia

helenhard.no

 

8. University Of Helsinki Library, Helsinki, Finlandia

Pozostając w Skandynawii przenosimy się do Finlandii i odwiedzamy uniwersytecką bibliotekę w Helsinkach. W aranżacji wnętrza widzimy nowoczesne połączenie jasnego wykończenia ścian z luźno nawiązującym do stylu skandynawskiego motywem drewnianej podłogi poprzez zastosowanie odpowiedniej palety koloru beżowego położonych płytek podłogowych. Za projekt odpowiada fińska pracownia Anttinen Oiva Architects.

 

Aranżacje nowoczesnych bibliotek - University Of Helsinki Library, Helsinki, Finlandia

buildings.libraries.fi

 

9. Kanazawa Umimirai Library, Kanazawa, Japonia

Imponujący projekt japońskiej pracowni architektonicznej Coelacanth K&H Architects. Budynek oparty na koncepcji nawiązującej do wzornictwa… blachą perforowaną. Fasada budynku została zaprojektowana w ten sposób, by na zewnątrz biblioteka przypominała pudełko zbudowane z blachy o zwielokrotnionej skali, w środku zaś „otwory'” pozwalały na odpowiednie doświetlenie pomieszczenia, redukując konieczność stosowania sztucznego oświetlenia do minimum.

 

Designerskie biblioteki - Kanazawa Umimirai Library, Kanazawa, Japonia

Addison Godel / flickr.com

 

10. State Library Of Victoria, Australia

Zestawienie zamyka aranżacja biblioteki w Melbourne, wybudowanej w 1854 roku wg projektu lokalnego architekta Josepha Reeda, i przeprojektowanej w latach 1990-2004 przez architektów Ancher Mortlock & Woolley. Po remontach wnętrze biblioteki, opartej na oktagonie, zyskało więcej naturalnego światła. Łączy w sobie historyczne klasycyzujące zdobienia i nowoczesne połączenie bieli z ciemnym brązem.

 

Najpiękniejsze biblioteki świata - State Library Of Victoria, Australia

wikipedia.org (CC)

 

BONUS: Miejska Biblioteka „Stacja Kultura”, Rumia, Polska

Nie mogliśmy się oprzeć i dołączyliśmy do niniejszego mini-rankingu propozycję małej biblioteki miejskiej w Rumi. Nowoczesne wnętrze, inspirowane modernizmem zostało zaprojektowane przez studio Sikora Wnętrza w ramach rewitalizacji budynku stacji PKP. Urzeka lekko loftowym klimatem i zręcznym połączeniem bieli, czerni i intensywnych akcentów koloru ciemnego rubinu. Jeśli kiedyś będziecie mieli okazję być w Rumi, to zajrzyjcie koniecznie.

 

Najpiękniejsze aranżacje bibliotek - Stacja Kultura, Miejska biblioteka, Rumia, Polska

sikorawnetrza.com

 

Nabraliście ochoty na dobrą książkę? Może skusicie się na kilka chwil przy parapecie z widokami na ogród?

 

WIĘCEJ Z KATEGORII: Ranking
WYŚWIETLENIA 5439
GŁOSY
OCENA 4,33
Rumianin | Komentarz dodany: 2015-04-16 10:54:19

Biblioteka w Rumi rzeczywiście odstaje bardzo mocno od przeciętnych rumskich aranżacji. Gratulacje należą się architektowi. To chyba najładniejsze miejsce w tym mieście, absolutnie poza konkurencją. Inna sprawa, że działalność i zasoby biblioteki na razie wciąż są prowincjonalne, nie nadążają za nowoczesnym wyglądem. Drobna uwaga do artykułu: pisze się "w Rumi", a nie "w Rumii". Wielu ludzi się myli.

przemop33 | Komentarz dodany: 2015-03-31 22:48:07

Dublin wymiata .

Dodaj komentarz


O autorze artykułu:

MyHome to zespół młodych, energicznych i ciekawych świata ludzi - obserwatorów niecodziennych rozwiązań architektonicznych, współczesnego designu w domu i ogrodzie. #D