Darmowy program do projektowania wnętrz | Ranking 2017

Jeśli szukacie wygodnych programów, dzięki którym stworzycie mniej lub bardziej profesjonalne wizualizacje wnętrz, a przy tym nie wydacie majątku na zakup niezbędnych licencji, to sprawdźcie koniecznie nasz aktualny ranking darmowych aplikacji do projektowania wnętrz! Przedstawiamy top 5 najciekawszych i jednocześnie przystępnych zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Planujesz remont w swoim mieszkaniu? Zaprojektuj zmiany samemu!

Darmowy program do projektowania wnętrz | Ranking 2017

 

5. SketchUp Make

SketchUp Make powstał jako pomoc przy modelowaniu budynków i prostych brył, jednak po kilku ćwiczeniach z opcjami programu, przygotujemy za jego pomocą także inne modele i projekty, w tym modele mebli, elementów wyposażenia wnętrz, sprzęty AGD, dekoracje i wszystko, co możemy stworzyć z kombinacji i modyfikacji różnych brył. Dodatkowo SketchUp Make zawiera bogatą bibliotekę gotowych projektów przedmiotów i domów do pobrania za darmo z internetowych zbiorów.

Sam program posiada wbudowane szablony do projektowania wnętrz, projektów urbanistycznych, architektonicznych, ogrodów czy scenografii i pojedynczych rzutów. Oprócz tego bez problemu stworzymy własne proste meble i wyposażenie do domu. Obsługa  programu jest dość intuicyjna, dlatego każdy może rozpocząć przygodę z projektowaniem bez obaw. Modele stworzone w programie można wykorzystać do dalszej obróbki w innych programach do projektowania wnętrz.

SketchUp Make dostępny jest na OS X i Windowsa i posiada polską wersję językową.

Plusy

→ polska wersja językowa
→ bogata biblioteka gotowych obiektów

Minusy

→ ograniczone możliwości w porównaniu z płatną wersją programu
→ mało realistyczne rendery pomieszczeń

Wymagania systemoweWYMAGANIA PROGRAMU     |     Producent: Trimble Navigation Limited

System:   Windows 7 / 8 / 10 lub Mac OS X
Grafika:   1 GB
Inne: Internet Explorer 8 lub Safari, .NET Framework 4.5.2

 

4. Live Interior 3D Free

Użytkownicy lubiący pracować na ekranach dotykowych, zadowoleni będą z programu Live Interior 3D Free, dostępnego na Windowsa 8.1 oraz 10. Program wspiera obsługę ekranów dotykowych, dzięki czemu bez problemu przygotujemy 2-wymiarowe plany mieszkań i budynków. Program posiada opcję przełączenia się na widok trójwymiarowy, dzięki któremu stworzymy wizualizację z wykorzystaniem tekstur, oświetlenia a nawet różnymi warunkami atmosferycznymi za oknem.

Meble i elementy wyposażenia wnętrz ustawiamy w trybie planu 2D, natomiast widok 3D renderowany jest w czasie rzeczywistym. Możemy dowolnie zmieniać perspektywę oglądanego obiektu, zmieniać ich położenie oraz nakładać nowe tekstury. Live Interior 3D Free posiada bardzo intuicyjny interfejs, co sprawia, że jest on przystępny dla początkujących projektantów i amatorów.

Ponadto program posiada bardzo pokaźną bazę materiałów i obiektów, szacowaną na blisko 3 tys. różnych rekordów. Wśród nich znajdziemy meble, dywany, tekstylia czy nawet rośliny doniczkowe.

Plusy

→ obsługa ekranów dotykowych
→ renderowanie w czasie rzeczywistym
→ duża baza obiektów i materiałów w bibliotece

Minusy

→ brak polskiej wersji językowej
→ ograniczone możliwości w wersji free

Wymagania systemoweWYMAGANIA PROGRAMU     |      Producent: BeLight Software, Ltd.

System:   Windows 8.1 / 10 lub Mac OS X 10.9+
Grafika:   1 GB
Inne: b/d

3. Roomstyler – 3D room planning tool

Jeśli jesteście wielbicielami aplikacji webowych, czyli bez instalacji programów w systemie, to Roomstyler będzie dla Was wybawieniem. Aplikacja dostępna jest niemal na każdej popularnej przeglądarce internetowej (Chrome, Opera, Firefox, Edge, Safari) a jej obsługa bardzo prosta. Pracę z programem rozpoczynamy od wyboru układu pomieszczenia z jednego z dostępnych szablonów (możemy oczywiście narysować własne, rysując ściany przy pomocy dostępnych narzędzi).

Aranżację pomieszczenia wykonujemy dzięki umieszczaniu obiektów takich jak meble, dekoracje, wyposażenie AGD metodą „przeciągnij i upuść”. Biblioteka aplikacji jest bardzo szeroka, i zawiera dodatkowe informacje na temat danego produktu. Oprócz umieszczania wyposażenia, mamy możliwość także zmiany faktury podłogi, koloru ścian czy rodzaju okien. Dokonywane zmiany renderowane są na bieżąco w widoku 3D.

Roomstyler pozwala jedynie na zaaranżowanie pojedynczego pomieszczenia, zaś trójwymiarowy render jest niskiej jakości i stanowi jedynie projekt poglądowy niż fotorealistyczną wizualizację. Jednak mimo tych ograniczeń, jest to jedna z ciekawszych i bardzo przystępnych aplikacji w dziedzinie programów do projektowania wnętrz, z  którą poradzi sobie każdy.

Plusy

→ dostępny online
→ intuicyjny w obsłudze
→ działa na popularnych przeglądarkach internetowych

Minusy

→ brak polskiej wersji językowej
→ render niskiej jakości

Wymagania systemoweWYMAGANIA PROGRAMU     |     Producent: FLOORPLANNER.COM B.V.

System:   Windows, Linux, OS X
Grafika:   b/d
Inne: przeglądarka Internet Explorer, Edge, Chrome, Opera, Firefox, Safari, dostęp do internetu

 

2. Autodesk Homestyler

Szersze możliwości w projektowaniu przy pomocy webowej aplikacji daje Homestyler – stworzonej przez renomowaną i uznaną wśród projektantów firmę Autodesk (producenta m.in. profesjonalnych programów AutoCAD czy 3DS Max). Homestyler daje możliwość stworzenia nie tylko pojedynczego pomieszczenia, ale aranżacji całych domów, poziomów, a nawet otoczenia wokół domu. Aplikacja posiada wiele rozbudowanych, ale wciąż prostych w obsłudze, narzędzi, które zadowolą wielu amatorów złożonej personalizacji i nieszablonowych rozwiązań.

Interfejs programu bazuje na mechanizmie „przeciągnij i upuść”, rysowanie dodatkowych ścian czy „malowanie” powierzchni wybranymi teksturami nie stanowi żadnego problemu. Użytkownik ma do dyspozycji ogromną bibliotekę produktów, od mebli po drobne dekoracje ścian i rośliny. W każdym momencie możemy podejrzeć efekt aranżacji wnętrza dzięki renderowaniu widoku 3D w czasie rzeczywistym.

Homestyler pozwala na zapisanie stworzonego projektu na dysku lub w chmurze dzięki bezpłatnemu profilowi online. Ciekawostką jest możliwość „zwiedzania” przygotowanego projektu w czasie rzeczywistym – przełączamy się na widok 3D i przy pomocy klawiszy kierunkowych „chodzimy” po wnętrzu, dzięki czemu jesteśmy w stanie rozejrzeć się i lepiej zorientować w stworzonej przez nas przestrzeni. Aplikacja Homestyler wymaga jedynie przeglądarki obsługującej technologię Flash i dostępu do internetu.

Plusy

→ rozbudowane narzędzia, przystępne dla początkujących i bardziej zaawansowanych
→ dostępna online
→ możliwość tworzenia zarówno wnętrz jaki i ogrodów
→ bogata biblioteka obiektów podzielona na segmenty
→ możliwość „zwiedzania” w czasie rzeczywistym

Minusy

→ brak polskiej wersji językowej
→ render słabej jakości

Wymagania systemoweWYMAGANIA PROGRAMU     |      Producent: Autodesk Inc.

System:   Windows, OS X, Linux
Grafika:   b/d
Inne: przeglądarka internetowa obsługująca Flash

 

1. pCon.planner

 

Wśród darmowych programów do projektowania wnętrz próżno szukać bardziej profesjonalnego i rozbudowanego DARMOWEGO programu. pCon.planner – dostępny na platformę Windows 7 i wyższą, pozwoli kompleksowo zająć się zagadnieniem aranżacji wnętrz. Program posiada prosty interfejs i łatwe do opanowania funkcje wychodząde naprzeciw potrzebom projektantów. Elementy wyposażenia wnętrz są parametryczne – łatwo zatem na bieżąco edytować ściany, okna, drzwi itp. Z łatwością wykonać też można dokumentację techniczną. Ponadto dzięki narzędziom konstrukcyjnym program służyć może jako pomoc w tworzeniu prostych brył i edycji obiektów 3D. Użytkownicy mają też do dyspozycji wiele dodatkowych aplikacji pCon w tym np. bezpłatne narzędzie do konfiguracji mebli – pCon.box.

pCon.planner posiada bogatą i stale powiększającą się bibliotekę gotowych modeli 3D mebli i elementów wyposażenia wnętrz, którą powiększyć można o własne zbiory modeli zapisanych w popularnych formatach (np. DWG, SKP, 3DS) co czyni go programem kompatybilnym z wieloma komercyjnymi produktami dostępnymi na rynku. Z poziomu programu poza opisywaną platforma pCon.catalog obejmującą wielu topowych producentów mebli, użytkownik skorzystać może z bezpośrednio połączonej wyszukiwarki modeli lub 3D Warehouse co znacznie skraca czas wyszukiwania elementów wyposażenia wnętrz. Na wstawione elementy użytkownik może nałożyć własną przygotowaną w edytorze materiałów realistyczną teksturę lub skorzystać z gotowych materiałów.

Ogromnym atutem programu pCon.planner są wbudowane silniki renderujące (Yafaray i OSPRay) pozwalające tworzyć fotorealistyczne wizualizacje wnętrz, które jakością nie odbiegają od renderów popularnych płatnych programów. Oprócz tego, program posiada również opcję udostępniania panoramy wnętrza 360° lub modelu CAD, jak i całej prezentacji złożonej z wielu mediów co jest bardzo wygodnym, przydatnym narzędziem dla projektantów, prezentujących swoje prace na urządzeniach mobilnych.

Przygodę z programem pCon.planner może rozpocząć każdy, bez względu na to czy zawodowo projektuje wnętrza, czy tylko szuka nowych inspiracji do zmiany swojego mieszkania. Oswoić się z programem pomagają udostępnione przez producenta anglojęzyczne tutoriale omawiające podstawowe funkcje programu, oraz cykliczne szkolenia organizowane w największych miastach w Polsce. Dużym plusem jest dostępność pełnej polskiej wersji językowej programu.

Plusy

→ profesjonalny bezpłatny program dla początkujących i zaawansowanych użytkowników
→ intuicyjny interfejs również w języku polskim
→ duża biblioteka gotowych obiektów 3D
→ obsługa popularnych formatów plików
→ fotorealistyczne wizualizacje
→ możliwość publikacji wizualizacji online w widoku 360° / modelu CAD / prezentacji złożonej z wielu mediów
→ profesjonalny edytor materiałów
→ narzędzia konstrukcyjne

Minusy

→ dostępny jedynie na Windows

Wymagania systemoweWYMAGANIA PROGRAMU     |      POBIERZ PCON.PLANNER ⏬

System:   Windows 7 / 8 / 10
Grafika:   1 GB / OpenGL 3.0
RAM: 8GB
Inne: przeglądarka Internet Explorer 11, 1GB miejsca na dysku,

 

Pobierz pCon.planner

pCon.Planner x32     pCon.Planner x64

 

Wyniki konkursu „Wygraj voucher na szkolenie z pCon.planner”

Z radością przedstawiamy Państwu wyniki konkursu, w którym rozdaliśmy 3 vouchery na dowolne szkolenie  z programu pCon.planner.
Oto lista laureatek, które najciekawiej umotywowały swoje zgłoszenia. Kolejność jest przypadkowa, gratulujemy i dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji!

Anna Zapolska – „Znalazłam go przez przypadek na blogu. Od dłuższego czasu szukałam programu, który spełniłby moje wymagania. Od razu spodobaliśmy się sobie :). On taki przebojowy, inny niż pozostali…Jesteśmy razem od niedawna. Początki są trudne, jeszcze się docieramy ale bardzo lubimy razem spędzać czas. On wiele potrafi i ja mogę się jeszcze dużo od niego nauczyć. Pokazał mi jak wiele mem możliwości w projektowaniu wnętrz. Potrzebujemy kogoś kto pomógłby nam pokazać czego jeszcze możemy dokonać razem i przetrzeć nieznane ścieżki. Mam nadzieję to zrealizujemy wspólnie.”

Anna Kosmala – „Od kiedy pamiętam marzę o swoim własnym mieszkaniu. Snuję w wyobraźni wizje jak będzie wyglądało. Zestawiam ze sobą pojedyncze elementy aby stworzyć spójną całość. Wielką przyjemność sprawia mi pomaganie moim znajomym w aranżacji ich wnętrz. Aktualnie jestem na etapie projektowania i aranżacji swojego mieszkania. Chciałabym, aby coś co jest moją ogromną pasją, stało się sposobem na życie – sposobem na pracę z której czerpałabym mnóstwo przyjemności. Chciałabym rozwijać swoje umiejętności, w czym bardzo pomogłoby mi Państwa szkolenie. Dzięki za mnóstwo inspiracji myhome.pl!”

Anna Mikołajczuk – „W dniu 30 urodzin, postanowiłam zmierzyć się ze swoim największym lękiem i zawalczyć o życiowe marzenie. Zapisałam się na kurs wnętrz i dziś kończę swój pierwszy projekt. Pracując w generalnym wykonawstwie przy realizacji obiektów mieszkaniowych ciągle zazdrościłam projektantom, że to nie ja zaaranżuje tą przestrzeń. Teraz szukam programu, który w przystępny sposób pomoże mi realizować moje marzenie i wizualizować marzenia innych.”

 

Nie udało Ci się wygrać vouchera lub spóźniłeś/aś się na konkurs, a chcesz poznać bliżej pCon.planner – sprawdź dostępne szkolenia ↓

pCon.Planner

pCon.Planner – szkolenia

 

WIĘCEJ Z KATEGORII: Ranking
WYŚWIETLENIA 13147
GŁOSY
OCENA 4,55
Yet | Komentarz dodany: 2017-07-22 07:12:23

Mamy w firmie Maxa V-rayem, AutoCada (obydwa jeszcze z czasów gdy powyższe można było kupić :), a nie dzierżawić), ZwCady, Szkapę, Artlantisa (oczywiście licencjonowane) i darmowego pCona. I powiem szczerze, i tak wszystko jest w rękach i głowie osoby obsługującej. Lepszy klimat może mieć wizka z pCona (OSPRay), niż z ubóstwianego przez większość V-raya.

slawek | Komentarz dodany: 2017-07-17 14:54:52

ten program to jakis zart, rozumiem ze darmowy ale zeby tak mulic???, nie wiem skad te super opinie ale u mnie juz jest w koszu?!

Grzegorz | Komentarz dodany: 2017-06-22 13:49:33

Moim zdaniem pCon.planner mógłby z powodzeniem zostać umieszczony w zestawieniu profesjonalnych programów do projektowania.Znam osobiście kilku projektantów, którzy ze względu na funkcjonalność "przesiadło się" z wymienionych przez Panią programów na pCon'a. Nie twierdze przyjm, ze pCon jest najlepszy, w niektórych elementach może być słabszy w innych lepszy, ale na pewno można go nazwać profesjonalnym.

Dodaj komentarz


O autorze artykułu:

MyHome to zespół młodych, energicznych i ciekawych świata ludzi - obserwatorów niecodziennych rozwiązań architektonicznych, współczesnego designu w domu i ogrodzie. #D